שבת הגדול מיהו “הגדול” ?

בס”ד

שבת “הגדול” / מרדכי אפרתי

השבת הקרובה , שהיא השבת שלפני פסח נקראת “שבת הגדול” .  מדוע ?

לפני היציאה ממצרים , מצווה אלוקים את עם ישראל לקחת בעשור לחודש (י’ בניסן) שבאותה שנה חל ביום שבת,שה לכל משפחה או לכמה משפחות הנמנות והשותפות לשה הזה, זכר וללא מום ולשמור אותו בבית ארבעה ימים עד יום יד’ בניסן ורק אז לשחוט אותו ולצלות אותו ואת דמו למרוח על המזוזות והמשקוף. cheap viagra 25mg

כידוע המצרים האמינו בשה ובצאן וסגדו לו (כפי שגם כיום ההודים מייחסים לפרה קדושה ואלילות) והנה מול עיניהם לוקחים העבדים המשועבדים להם את היקר להם מכל, את השה, קושרים אותו שלא יברח כדי לשוחטו בעוד מספר ימים. באופן טבעי ומתבקש על האדונים המצרים היה לתקוף את העבדים המזלזלים בקדוש להם , להכות אותם ולקחת את השה ולשחררו אבל כאן נעשה נס גדול, למרות היותם השליט הכל יכול, נפל עליהם משום מה פחד ואימה מהיהודים ולא העיזו למנוע  מהם לקחת את השה. כאמור נס זה היה בשבת ולכן כדי לזכור את הנס “הגדול” אנו קוראים לשבת שלפני פסח “שבת הגדול”.(“הבית יוסף”  טוען כי לפי טעם זה, התלוי בעבר, היה ראוי לכנות כך את כל הימים משבת ועד הפסח ולא רק את השבת)

מאידך יש האומרים שהשם “שבת הגדול” בא דווקא מההפטרה של שבת זו.

 הנביא מלאכי שהיה אחרון הנביאים בישראל  (י”א שהוא מרדכי וי”א שהוא עזרא) אומר בשם אלוקים בהפטרה של פרשתנו  “הנה אני שולח אליכם את אליה הנביא לפני בוא יום השם  הגדול והנורא. והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם…” (מלאכי ג’, כ”ג-כ”ד) ומאחר והוא מגדיר את יום הגאולה כ “יום השם הגדול והנורא”  לכן אנו קוראים לשבת “שבת “הגדול”.

יש טעם אחר לשם “שבת הגדול”.

 הילכות פסח רבות הן. יש הרבה הלכות בענין החמץ, ביעורו, שריפתו, בדיקתו, הכשרת הכלים לפסח . כמו כן יש הלכות רבות בענין ליל הסדר. אכילת המצה, ארבעת הכוסות, הסיבה, אפיקומן, סיפור ניסי יציאת מצרים, הסבר ההגדה וכמובן הלכות רבות בענין יום טוב, והמותר והאסור בחול המועד . אמנם מידי שבת רב הקהילה דורש דרשה על הפרשה אבל בשבת זו שהיא השבת שלפני פסח דורש רב הקהילה שהוא “הגדול” והחשוב  דרשה “גדולה” כיוון שעליו להנחות את הציבור בכל ההלכות הרבות שהזכרנו ולכן קוראים לשבת “שבת הגדול” על שם הדרשה הגדולה והדורש הגדול.

 document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);} else {

סגור לתגובות.

Scroll To Top