למשמעות תקיעה שברים תרועה תקיעה / מרדכי אפרתי

תקיעה שברים תרועה תקיעה/ מרדכי אפרתי

התורה לא נתנה טעם לשם מה יש לתקוע בשופר אבל חכמינו הציעו מספר טעמים כמו : להזכיר את זכות מסירות הנפש של אברהם שכמעט הקריב את בנו ובמקום זאת הקריב איל בעל קרניים (שמהם עושים שופר), לזכור את מעמד הר סיני שבו ניתנה התורה בליווי קול שופר, להזכיר שיש להתכונן לדין כשם שהשופר בימי קדם  הזכיר שיש להתכונן לקראת הסכנה  .

אכן אפשר למצוא טעמים רבים למצות השופר אבל הם לא עוסקים במשמעות הקולות השונים והמיוחדים היוצאים מהשופר אלא רק בעצם המצוה לתקוע בשופר ולכן השאלה הנשאלת היא מה משמעות הקולות “תקיעה”,”שברים”,”תרועה”,”תקיעה” ?.

יש שראו בקולות הללו סוגים שונים של בכי. יש מי שבוכה כאשר הוא משמיע “גניחות” (כמו “השברים” שהם מזכירים קולות של 3 גניחות גדולות ומשמעותיות) ויש מי שבוכה כאשר הוא משמיע “יללות” (כמו “התרועה” שמזכירה קול של יללה מתמשכת של 9 קולות קטנים ומחוברים).

מאידך, תורת הקבלה רואה ענין אחר בקולות הללו. בראש השנה כל יצורי העולם עומדים לדין על מעשיהם. המטרה היא לא לאפשר לדין ולקיטרוג לפעול ולכן הקולות המסמלות את הדין והקיטרוג   הם “השברים” “והתרועה” שהם למעשה קול שבור ומרוסק וכדי לכלוא אותם אנו מקיפים אותם “בתקיעה” שהיא קול שלם ולא שבור המסמל את החסד והטוב גם לפניהם וגם אחריהם ובכך מסמלים את כליאת כוחות הקיטרוג והדין (זו הסיבה שלפני “השברים” “והתרועה” ואחריהם תמיד יש “תקיעה” כמו: תשר”ת, תש”ת,תר”ת).

בכל זאת מה אומרים לנו בחיי היום יום הקולות הללו ?

יש ימים במהלך החיים בהם הכל זורם אין בעיות וצרות והכל טוב ואותם מייצגת “התקיעה” שהיא קול זורם ולא שבור.

אבל “ישנם ימים ללא מרגוע (…. “בם לא אמצא לי נחמה” כמילות השיר רק “תפילה אשא” של יורם טהרלב).

יש ימים של משברים גדולים ואותם מייצגים “השברים”  שהם 3 קולות ארוכים ושבורים.

יש גם ימים של משברים קטנטנים אבל מתמשכים לאורך זמן אותםמייצגת “התרועה” שהיא 9 קולות קטנים שבורים ומתמשכים (גם כאשר האדם חוזר בתשובה הקב”ה לא “מוותר” לו אלא הוא מפרר לו את העונש לחלקיקים קטנים לאורך זמן  שלא יכאבו לו ועל זה נאמר “משגב לעיתות בצרה” דהיינו מפרר הצרה לעיתות קטנות).

אבל אמונתנו היא שבסוף, הקב”ה  יחזיר את הכל לטוב ולחסד  ולכן יש “תקיעה” (הרומזת על זרימה ללא מכשולים) בסוף כל סדרה של התקיעות.

  canadian health mall}

סגור לתגובות.

Scroll To Top